Telewizory QLED, SUHD, OLED, LCD – przewodnik po sklepowych półkach

Tej wiosny chcesz kupić nowy telewizor, ale zupełnie nie wiesz, jak rozeznać się w gąszczu skomplikowanych nazw najróżniejszych technologii? Oto mini-przewodnik, który pomoże ci ocenić, czy bardziej zadowoli cię technologia QLED, czy może twoje potrzeby spełni Smart TV z technologią SUHD.

Aby cieszyć się doskonałą jakością obrazu, nie musisz znać na pamięć ani całej dostępnej oferty producentów telewizorów, ani też orientować się w znaczeniu skrótów takich, jak OLED, 4K, UHD. Wystarczy, że zastanowisz się dobrze, na jakich funkcjach najbardziej ci zależy, a następnie po prostu wybierzesz telewizor, który je posiada.

QLED a OLED – co to za technologia?

Czym różnią się telewizory QLED od telewizorów OLED? O ile technologia OLED spotykana jest u różnych producentów, tylko telewizor Samsung QLED może pochwalić się wykorzystaniem tej drugiej.

Telewizor Samsung QLED to autorska technologia koreańskiego producenta. Mimo podobieństwa nazw, modele te mają ze sobą niewiele wspólnego. QLED to telewizory LCD, które korzystają z technologii kropek kwantowych, czyli Quantum Dot. To właśnie połączenie litery „Q” jak Quantum Dot oraz nazwy technologii „LCD” dało początek nazwie tej serii telewizorów. Na czym polega innowacyjność technologii kwantowych kropek? Pozwalają one na zobaczenie o wiele żywszych kolorów na ekranie. W tę technologię wyposażony jest telewizor Samsung QLED, dostępny od niedawna w sklepach.

Zaś technologia OLED posiada organiczne diody świecące, które dzięki wyświetlaniu pełnej gamy barw, wiernie odwzorowują kolory i pozwalają na wyświetlanie bardzo głębokiej czerni. OLED doskonale sprawdza się w dynamicznych scenach dzięki szybkiemu czasowi reakcji. Takie telewizory znajdziesz w ofercie różnych producentów, na przykład firmy LG oraz Sony.

Full HD, Ultra HD, SUHD – jaka to rozdzielczość?

Skrót HD, czyli High Definition, oznaczający wysoką rozdzielczość, wchodzi w skład najróżniejszych nazw. Full HD to rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli, a UHD 4k to rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli.

W sklepach znajdziesz też telewizory Samsung oznaczone symbolem SUHD oraz telewizory LG oznaczone jako Super UHD. To telewizory LCD, które wyświetlają obraz w rozdzielczości takiej samej, jak UHD. Im wyższa rozdzielczość, tym lepszej jakości, wyraźniejszy i bogatszy w szczegóły obraz.

Warto wspomnieć, że telewizory SUHD mają zazwyczaj zakrzywiony ekran. Jeśli zatem zależy ci na nowoczesnym designie, to właśnie te modele mogą najbardziej przypaść ci do gustu.

Bez Smart TV ani rusz

Chcesz mieć telewizor, z którego będziesz mógł korzystać, grając na konsoli, oglądając filmy na platformach VOD oraz podczas oglądania kanałów zwyczajnej kablówki? Te wszystkie funkcje oraz wiele więcej dostępnych będzie dzięki funkcji Smart TV. Specjalne systemy operacyjne znacznie rozszerzają funkcje telewizora, a dodatkowe aplikacje umożliwiają korzystanie z jego pomocą na przykład z mediów społecznościowych.

About The Author

Related posts

Money.pl - Kliknij po więcej
Wiadomości ze świata
Wspierane przez Money.pl