Jakie wsparcie po wypadku daje ubezpieczenie NNW? Sprawdzamy

Wszystkie największe towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce mają w swojej ofercie ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, nazywane w skrócie NNW lub NW. Ubezpieczenia te cieszą się dużą popularnością, bo dzięki nim za niewielką opłatą możemy zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom, którzy jeżdżą z nami samochodem. W jaki sposób ubezpieczenie NNW może nam pomóc jeśli ulegniemy wypadkowi?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Ważną cechą ubezpieczeń NNW jest fakt, że są to ubezpieczenia dobrowolne, a to oznacza, że ich warunki wynikają z porozumienia pomiędzy ubezpieczycielem a klientem, a nie z ustawy, tak jak ma to miejsce w przypadku obowiązkowego OC komunikacyjnego. Właśnie dlatego Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych często znacznie różnią się od siebie. Zapoznanie się z nimi pozwoli zweryfikować, czego możemy spodziewać się po wybranej opcji ubezpieczenia NNW.

Odszkodowanie

Jedną z form wsparcia, jakiego może nam udzielić towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach ubezpieczenia NNW, jest gratyfikacja finansowa. Jej wysokość może być różna, natomiast sposób jej ustalania powinien zostać szczegółowo przedstawiony w OWU.

Popularną metodą naliczania wysokości odszkodowania jest wariant procentowy – procent uszczerbku na zdrowiu ustala lekarz orzecznik na podstawie dokumentacji medycznej lub po konsultacji z komisją lekarską. Następnie procent uszczerbku mnoży się przez sumę odszkodowania i wypłaca poszkodowanemu. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają tabele, na podstawie których określają wagę urazu. Sposób wyliczania wygląda następująco: jeśli poparzenie stanowi uszczerbek 1%, mamy ubezpieczenie NNW na sumę 10000, za udokumentowanie obrażenia otrzymamy 100 zł.

Koszty leczenia

Większość dostępnych na ryku ubezpieczeń NNW przewiduje również pokrycie kosztów leczenia – to właśnie z tego względu tak ważne jest zbieranie wszelkich dokumentów pojawiających się podczas kontaktów z lekarzami i rachunków za lekarstwa. Zdarza się, że ubezpieczenie NNW i kosztów leczenia (KL) sprzedawane jest oddzielnie – wówczas w następstwie wypadku otrzymamy odszkodowanie, ale za lekarstwa i ewentualne konsultacje lekarskie poza systemem NFZ będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Jeśli liczymy na pieniądze za koszty leczenia, a musimy pójść do lekarza specjalisty prywatnie, będziemy potrzebowali zaświadczenia z placówki NFZ, że nie ma możliwości skorzystania z porady nieodpłatnie lub że na darmową konsultację musielibyśmy czekać tak długo, że mogłoby to odbić się negatywnie na naszym zdrowiu.

Niezależnie od tego, jakie mamy doświadczenie w prowadzeniu samochodu i jak często zdarza się nam nim jeździć, ubezpieczenie NNW zdecydowanie warto wykupić. Dzięki niemu leczenie po wypadku okaże się znacznie mniej kosztowne i będziemy czuć się bezpieczniej.

About The Author

Related posts

Money.pl - Kliknij po więcej
Wiadomości ze świata
Wspierane przez Money.pl