300 mln zł od NCBiR na rozwój przemysłu lotniczego w Polsce

 

300 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój przemysłu lotniczego. W czwartek w Warszawie NCBiR podpisało 300-mln-zl-od-ncbir-na-rozwoj-przemyslu-lotniczego-w-polscew tej sprawie porozumienie z przedstawicielami z Polskiej Platformy Technologicznej Lotnictwa (PPTL).

W ramach porozumienia NCBiR zobowiązało się do zainwestowania 300 mln zł w badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu lotniczego. Deklarowany wkład pieniężny stanowić będzie 60 proc. całego budżetu przedsięwzięcia. Pozostałe 40 proc., czyli 200 mln zł, mają wnieść w czasie trwania projektu wykonawcy projektów – firmy i instytucje zajmujące się przemysłem lotniczym.

„W sumie na projekt mamy do wydania ok. 500 mln zł, gdzie 200 mln zł będzie pochodzić z sektora prywatnego” – zaznaczyła obecna na uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Podkreśliła, że podpisane w czwartek porozumienie ma doprowadzić do przygotowania nowych rozwiązań technologicznych a nawet prototypów w dziedzinie lotnictwa.

„Gdybyśmy nie dostali tych pieniędzy, nasz apetyt na prace badawczo-rozwojowe nie byłby tak duży” – przyznał w rozmowie z PAP jeden z przedstawicieli PPTL, Marek Darecki, prezes zarządu i dyrektor generalny WSK „PZL-Rzeszów”. Wyjaśnił, że w ramach finansowania prowadzone będą m.in. prace nad technologiami silnikowymi, samolotowymi i śmigłowcowymi, a także technologiami produkcyjnymi.

Na razie lista finansowanych projektów nie jest znana. „Na podstawie już podpisanego porozumienia ogłosimy konkurs na projekty (…) i będziemy go powtarzali co jakiś czas, żeby dać szanse różnym ośrodkom naukowym na przygotowanie swoich pomysłów do realizacji” – zapowiedział prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBiR.

Jak poinformował NCBiR w komunikacie, roczna sprzedaż w polskiej branży lotniczej kształtuje się na poziomie 1 mld euro. W przemyśle pracuje aż 23 tys. wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Polska Platforma Technologiczna Lotnictwa jest odpowiedzialna m.in. za kreowanie strategii polskiego lotnictwa czy integrację kluczowych partnerów gospodarczych i badawczych. PPTL utworzono w 2004 r. na podstawie porozumienia między Politechniką Rzeszowską, Stowarzyszeniem Grupy Przedsiębiorstw Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” i Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych. Liczy obecnie 31 uczestników zrzeszonych w stowarzyszeniach.

Polskie Platformy Technologiczne – których jest ok. 30 – są wspólnym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej, przemysłu, instytucji naukowych i finansowych oraz grup decyzyjnych i społeczeństwa w celu opracowania strategii rozwoju ważnych dla Europy sektorów gospodarki i przyszłościowych technologii.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 
 
 

0 komentarzy

Możesz być pierwszym, który skomentuje ten materiał!

 
 

Skomentuj

 
 
 

 
 
 
  • Reklama add

  • Wykup reklame

  • Reklama ceneo

  • reklama


  • Giełda linków

  • Tagi

  •